Saskaņā ar ilgtermiņa prognozēm 2025. gada vasarā Austrumeiropā gaidāmi krasi klimatiskie kontrasti un ekstremāli laikapstākļi.
Prognozes paredz, ka pēc 2024./2025. gadā novērotās neparasti siltās ziemas pavasaris sāksies ar aukstiem laikapstākļiem, kam sekos sausums un pat lielas vētras. 2025. gada maijs solās būt auksts un lietains, iespējamas salnas. Austrumeiropas reģionā gaidāmi tradicionālie “ievu ziedēšanas aukstumi”, kas izpaudīsies divos viļņos. šis kontrastējošais vasaras sākums var radīt priekšnoteikumus turpmākām klimatiskām anomālijām.
Prognozes norāda, ka aukstas vasaras varbūtība ir aptuveni 30 %, bet pārējie 70 % prognozē normālu vai pat karstu vasaru. Daži eksperti norāda, ka 2025. gads varētu būt viens no trim karstākajiem gadiem laikapstākļu novērojumu vēsturē.
Arī 2025. gada vasara varētu būt pārbaudījums Austrumeiropas iedzīvotājiem gaidāmā sausuma un vētru skaita pieauguma dēļ. Eksperti brīdina par ekstremālu laikapstākļu, tostarp spēcīgu negaisu un lietusgāžu, skaita pieaugumu. Karsto un sauso laikapstākļu dēļ dažviet iespējami mežu ugunsgrēki.
Gaidāms sausums
Eiropas Rietumos un Austrumos gaidāma karsta vasara ar augstu sausuma varbūtību. Dienvidu reģionos arī gaidāms sausums, kas var negatīvi ietekmēt lauksaimniecības nozari.
Lasi vēl: Spoguļdatums 25.02.2025 – kam šī diena ir labvēlīga un ko nevajadzētu darīt
Tādējādi 2025. gada vasaru Eiropā raksturos būtiskas klimata pārmaiņas. Prognozes sniedzēji uzsver, ka pašreizējās prognozes var tikt koriģētas tuvāk sezonas sākumam, taču jau tagad ir skaidrs, ka mūs sagaida gan auksts laiks maijā, gan iespējami ekstremāli laikapstākļi visas vasaras garumā.
Lai gan Eiropas vidienē un austrumos gaidāmi mazāk ekstrēmi laikapstākļi nekā dienvidu reģionos, joprojām iespējamas anomālijas, tostarp vētras un spēcīgas lietusgāzes. Eksperti brīdina, ka klimata pārmaiņas palielinās ekstremālu laikapstākļu biežumu šajos reģionos, kas var negatīvi ietekmēt lauksaimniecības nozari un ekosistēmas.
Dabas un laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs prognozē, kādi laikapstākļi gaidāmi martā un Lieldienās.
1.marts – Evdokijas diena – iezīmē pavasara pirmā mēneša sākumu. Šī un turpmākās trīs dienas līdz 4. martam tiek sauktas par Pavasara vēju dienām. Ticējumi vēsta, ka laikapstākļi 1. martā lielā mērā raksturo visu pavasari.
2.marta laikapstākļi norāda, kāda būs gaidāmā vasara, 3. marts – kāds būs rudens, bet 4. marts prognozē nākamās ziemas raksturu.
Saskaņā ar tautas ticējumiem – ja Evdokijas dienā laiks ir jauks, tad arī pavasaris būs patīkams. Vēl kāda zīme – ja šajā dienā vistiņa padzeras ūdeni, tad Jegora dienā, 6. maijā, aita jau varēs ganīties zaļā zālē.
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā
Tevi noteikti interesēs
- Alla Pugačova un Maksims Galkins publiski komentē, vai plāno atgriezties uz dzīvi Krievijāby Laura Blūma
- Ko ķīniešu zemnieki liek dobēs, stādot kartupeļus – recepte, kuru nekad nerādīs televīzijāby Anete Vītola
- Meteorologs Toms Bricis nācis klajā ar pirmajām prognozēm martam: viņš komentē, vai patiešām iestāsies straujš pavasarisby Laura Blūma